3 GÜNLÜK AÇLIK

3 GÜNLÜK AÇLIK

36 saatlik oruca iyice alışmış, hatta o gün geldiğinde vücudum kendi kendine oruç haline girer olmuştu. Ancak yine de 3 günlük oruçtan çok korkuyor bir o kadar da tutmak istiyordum. Hedefimde karaciğer temizliği yapmakta vardı. En iyisi 3 günlük orucumu tutayım, arkasından da karaciğer temizliği yapayım, dedim. Bu fikir çok mantıklı gelmişti çünkü K. T. (karaciğer temizliği) öncesinde de bir hazırlık aşaması vardı. Bunun detaylarını başka bir yazıda konuşacağız ama şimdilik, iki haftalık bir geçiş süreci olduğunu söyleyebilirim.

Öncesi ve sonrası derken ortalama üç hafta zaman gerekeceği için tüm programımı bu meseleye göre ayarlamam gerekti. Bu arada 36 saatlik açlıklara devam ettim. Uzun gibi görünen ama bir çırpıda geçen günlerin ardından oruç vakti geldi çattı. Öncelikle 3 günlük oruç nasıl yapılır kısaca bahsedelim;

 • Niyet etmek
 • Öncesinde hafif beslenmek
 • Niyet edilen gün, saat 19.00’dan sonra bir şey yememek
 • Saat 23.00’dan sonra magnezyum sülfat içmek (ilk gün)
 • Sahurda su içmek
 • 3 gün boyunca iftarda ve sahurda bir kaç yudum su içmek
 • 4. günün sabahında meyve suyu (ben limonlu su içerim) ile orucu açmak
 • Öğlene kadar meyve suyu içip, acıkınca tek çeşit meyve yemek
 • Öğle yemeğinde tuzsuz salata yemek
 • Akşam yemeğinde tuzsuz, salçasız, az pişmiş sebze yemek
 • Açlık yaptığın gün sayısınca dikkat etmeye devam etmek

Tüm süreç 36 saatlik açlıkla aynı. Sadece bunu, üç gün boyunca yapıyoruz. Ben 3. gün K. T. yaptım. Sadece bir gün boyunca sıvı aldım. Çok zorlandım. Eğer arkasından yine üç gün sıvı alıp, sonra K. T. yapsaydım daha kolay ve etkili olacaktı. Bu şekilde de oldu elbette, netice aldım. Ama dediğim gibi, susuzluk beni zorladı.

3 günlük açlıkta genel olarak atlanan bir mesele de, lavman. Açlığınız bittiğinde hala tuvalete çıkmamışsanız, bunu yapmanız gerek. Ben sonraki açlıklarımda şöyle yaptım, 4. günün sabahı lavmandan sonra orucumu açtım. o gün sadece sıvı aldım. 5. gün yine lavman yaptım. Akşama kadar meyve suyu, akşam yemeğinde tuzsuz salata, ertesi gün sabah meyve suyu, öğlen salata, akşam tuzsuz salçasız az pişmiş sebze şeklinde devam ettim. İnanılmaz bir rahatlık ve hafiflik oldu.

Eğer bağırsaklar boşsa, açlıklar bir o kadar kolay oluyor. Bunun için de, başlangıçta müshil etkisi yapacak bir şeyler kullanmak, sonunda lavman yapmak oldukça etkili bir yöntem.

Gerçek tıp kitabında, 3 günlük açlığı peş peşe 7 hafta tutmanın bir çok hastalığa şifa olacağını yazıyor. Henüz yapmadım ama bir sonraki hedefim bu olacak. Şimdilik 10 günlük açlıkla yola devam edeceğim.

3 günlük açlıkta, ilk 36 saatlik orucumu tuttuğumda yaşadığım hissettiğim şeylerin aynısını tekrar yaşadım. Üçüncü günün sabahı kalp çarpıntısı, bulantı, baş dönmesi.. Bununla birlikte çok çabuk yoruluyordum ve kolayca uykuya dalabiliyordum. En azından bu kısım artık kolaylaşmıştı. Dördüncü günün sabahı, son sabah ise çok zordu. Halsizlikten ayakta duramıyordum. Lavman yaparken bana zor gelen tek kısım elimi kaldıracak gücüm olmamasıydı. Yaptıktan sonra bir de gusül aldım. Doktorum bu şekilde tavsiye etmişti. Bağırsakların boş olması, ardından su, beni kendime getirmişti. Limonlu suyu içerken çok lezzet almıştım.

Bana neler kattı dersek, enerjim toparlandı, diz ağrılarım hafifledi, uyku problemi problem olmamaya başladı, cildim güzelleşti, göz kuruluğum hafifledi.. ve daha başka bir sürü şey. Burada altını çizmek istediğim bir nokta var; tüm bunlar bir kerelik 3 gün açlıkla olmadı. Öncesinde yaptığım tüm o süreç, beni bu sonuca ulaştırdı. Ancak yine de kendimi tam anlamıyla iyileşmiş hissetmiyordum. Bu yüzden 10 günlük açlık yapmalıyım, dedim.

Bir sonraki yazıda 10 günlük açlık hakkında konuşacağız. Ve size gün gün neler yaşadığımdan bahsedeceğim.

selam ve dua ile

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir